Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

biplogo

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

czwartek, 22 sierpień 2019

Ilość odsłon

Dzisiaj 1

Wczoraj 4

Tydzień 28

Miesiąc 487

Razem 23455

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ.

14 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, na zaproszenie wychowawczyni, Pani Beaty Kucharczyk, zostały przeprowadzone zajęcia z zakresy profilaktyki uzależnień „Współczesne uzależnienia młodzieży, ich wpływ na zachowanie i sposoby radzenia sobie z nimi”.                                                                                            

Zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień prowadziła Zofia Lisowska- terapeuta  i Wioleta Kubik- dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Warsztaty rozpoczęły się od obejrzenia krótkiej animacji związanej z uzależnianiami , po obejrzeniu której   refleksji  dokonywali  sami uczniowie. Twórcze przemyślenia uczestników posłużyły do wypracowania stwierdzenia , że uciekając od problemów w sposób nieświadomy możemy się uzależnić. Do niedawna uzależnienia wiązano przede wszystkim z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Dziś coraz częściej mamy do czynienia z uzależnieniami behawioralnymi, czyli od czynności np. od gier hazardowych czy komputerowych, internetu, jedzenia, pracy, zakupów, opalania się, przede wszystkim w solarium, uzależnieniem od zabiegów medycyny estetycznej. Tego typu zachowania są traktowane jako zachowania nałogowe (kompulsywne), nad którymi również trudno jest zapanować i które w sposób negatywny wpływają na wiele obszarów jego funkcjonowania. W rozmowie kierowanej uczniowie wspólnie zastanawiali się nad tym, co sprawia, że młodzi ludzie uzależniają się od alkoholu, narkotyków, sieci i gier internetowych lub popadają w anoreksję, nie mając świadomości grożących im konsekwencji. Od czego uciekają? Jakie problemy w ten sposób rozwiązują? Dyskusja młodych ludzi nad podniesieniem poczucia własnej wartości wskazywała, że w życiu bardziej od akceptacji innych potrzebna jest nam akceptacja samych siebie.                                                            

Dostarczenie informacji z zakresy profilaktyki uzależnień jest bardzo istotne zarówno ze względu na poznanie skutków zachowań ryzykownych , przyczyn ich powstawania oraz świadomego przeciwstawiania się im.